Osobní počítač
Obsah
Základní sestava osobního počítače
Základní deska
V angličtině mainboard nebo motherboard je základním stavebním kamenem celého počítače. Na základní desku se připojí jednotlivé komponenty, které pak navzájem komunikují a spolupracují. Do patice (socket) se připojuje mikroprocesor. Pevný disk se zapojí do řadiče SATA. Operační RAM paměť má bank (paměťový slot). Do slotů se zapojí grafická karta. Síťové a zvukové karty jsou většinou integrované. Na desce se nachází další typy konektorů pro CD a DVD mechaniky, základní zdroj aj. Celá základní deska je spojena obvody čipsetu, které řídí přenos mezi komponenty.
Procesor
V angličtině Central Processing Unit (CPU). Pokud má procesor více, než jedno CPU, tak se mu říká vícejádrový procesor. Procesor zajišťuje fungování programů (softwaru) tak, že z paměti čte strojové instrukce.
Součásti procesoru
• Aritmeticko-logická jednotka (Arithemtic-logic Unit ALU)
Zajišťuje fungování všech logických a aritmetických výpočtů
• Řadič
Řídicí jednotka, která s ALU zajišťuje řízení činnosti procesoru
• Registr procesoru
Slouží pro uchování mezivýsledků a dočasných hodnot. Registry se dělí na uživatelské, systémové a vnitřní
• Numerický koprocesor
Provádí operace s čísly, které mají plovoucí desetinnou čárku
Operační paměť
Je nestálá vnitřní elektronická paměť určená pro dočasné uložení dat, které se později pomaleji uloží na harddisk. Pokud dojde k vypnutí počítače je obsah z paměti vymazán. Operační paměť je spojena s procesorem tzv. sběrnicí. Mezi procesorem a operační pamětí je mezipaměť zvaná chache.
Grafická karta
Je volitelný komponent na základní desce. Převádí signál z počítače do monitoru. Přijímá úkoly od procesoru a ty pak graficky překresluje.
Součásti grafické karty
• Grafický procesor (GPU)
• Paměť
Pevný disk
V angličtině hard disk drive (HDD). Slouží k trvalému uchování dat v počítači pomocí magnetické indukce. Funguje na stejném principu jako magnetofonová kazeta. Velkou výhodou oproti ostatním ukládacím uložištím je poměr cena/gigabajt. Nevýhodou je větší elektrická spotřeba a možnost mechanické závady.
Zdroje
Související články
Použitá literatura
HORÁK, Jaroslav. Hardware: učebnice pro pokročilé. 3., aktualiz. vyd. Brno: CP Books, 2005. 344 s. ISBN 80-251-0647-0.
DOSTÁL, Jiří. Hardware moderního počítače. 1. vyd. Olomouc: Univerzita Palackého v Olomouci, 2011. 77 s. Studijní opora. ISBN 978-80-244-2787-4.
ŠIMKOVÁ, Dagmar. Hardware pro začátečníky: průvodce nitrem počítače na první pokus. 1. vyd. Praha: Grada, 2007. 117 s. Snadno a rychle. ISBN 978-80-247-2029-6.
HORÁK, Jaroslav. Stavíme si počítač. Vyd. 1. Brno: Computer Press, 2008. 229 s. ISBN 978-80-251-2330-0.
ROUBAL, Pavel. Počítač pro úplné začátečníky. Vyd. 1. Brno: Computer Press, 2008. 222 s. Pro úplné začátečníky. ISBN 978-80-251-2026-2.
Klíčová slova
Základní deska, mikroprocesor, operační paměť, grafická karta, pevný disk