Gamut
Gamut
Barevný gamut představuje množinu zobrazitelných (případně zaznamenatelných) hodnot z určitého barevného prostoru. Termín původně pochází z oblasti hudby, kde znamenal sadu výšek tónů. Pro popis škály barev nebo odstínů byl použit poprvé až koncem 19. století (např. Thomas De Quincey, HOGG, J. De Quincey Works: svazek 2. London, 1954.)
Gamut a barevné prostory
Různé barevné modely mají různě "velký" barevný gamut. Gamut je další charakteristikou barevného prostoru - udává sytost barev. Nesouvisí s tím, kolik bitů má dané zařízení pro barevnou složku (tj. množství zobrazitelných odstínů), totéž zařízení může mít jen tříbitové barvy a zároveň gamut za hranicí AdobeRGB Může tak existovat monitor, který má například jen tříbitové barvy, ale může mít široký gamut – červenou, modrou a zelenou klidně třeba až za hranicí AdobeRGB[1].
Barvy mimo gamut
Barvy, které nemohou být zobrazeny v mezích určitého barevného modelu, se nazývají barvy mimo gamut. Například čistě červená, základní barva v barevném modelu RGB, je „mimo gamut“ v barevném modelu CMYK.
- ↑ JAHODA, Mirek a Adam VÁGNER. Barevný gamut: co to je a jak jsou na tom dnešní LCD? Extrahardware.cz [online]. 2011 [cit. 2015-06-09]. Dostupné z: http://www.cnews.cz/clanky/barevny-gamut-co-je-jak-jsou-na-tom-dnesni-lcd