Proces informatizace společnosti

Searchtool.svg Tento článek (nebo jeho část) není dostatečně ozdrojován. Prosím doplňte relevantní odbornou literaturu do příslušné sekce na konci článku či do poznámek pod čarou tam, kde to uznáte za vhodné. Searchtool.svg


Prezentace článku na Slideshare: http://www.slideshare.net/stunome/the-federal-policy-vehicles-paving-the-information-highway-a-procesy-informatizace-spolecnosti

Text článku ke stažení ve formátu PDF: https://docs.google.com/open?id=0B-sIzXbxfUB3ZjU3ZmIzNzItYjhhMC00NWI2LThhNmUtYmQ4ZTkzNmQ4Nzg1


Úvod

Článek je součástí studie Vize rozvoje České republiky do roku 2015, vydané v roce 2000 Centrem pro sociální a ekonomické strategie UK v Praze na Fakultě sociální věd. Autorem je Mgr. Aleš Bednařík, Ph.D.


Výchozí stav a vývojové trendy

V roce 2000 roste význam informačních a komunikačních technologií – rizikový, ale velmi výnosný průmysl (před prasknutím dot.com bubliny). Fúzují firmy z oblasti informačních a komunikačních technologií a společnosti z oblasti zábavního průmyslu, vznikají silné podnikatelské subjekty s velkým kapitálem. Osobní počítače se rozšiřují mimo armádu a akademická pracovitě do podniků a středních i základních škol, kde slouží ke zvládnutí počítačové gramotnosti. V domácnostech jsou využívány především textové a tabulkové editory a aplikace sloužící k zábavě, zatím nejvíce počítačové hry. World Wide Web umožňuje konvergenci médií – rozhlas a tv na internetu.


Praktická využití internetu v roce 2000

Čerstvou novinkou jsou internetové obchody orientované na B2C (pro koncové zákazníky), už tehdy byla možnost platby bankovní kartou. Přes internet probíhá také B2B komunikace mezi výrobcem a odběratelem – koordinace objednávek. Na internetu první vzdělávací programy. Informační technologie se dostávají i do státní správy, už tehdy přípravy na zavedení elektronického podpisu. Kromě rychlého růstu IT i vývoj telekomunikací – textové zprávy, telefonické bankovnictví, GPS globální navigační systém.


Internetová kriminalita

Spolu s internetovým obchodem vznikají nové formy kriminality, dochází k poškozování autorských práv, to plyne ze samotné architektury internetu - volné stahování dokumentů. Digitální informace jsou kopírovány a distribuovány bez jakékoli kontroly. Na internetu se objevuje pornografie. Negativní jevy vyvolávají diskuze o globální regulaci obsahu, ty jsou však bezpředmětné, protože regulace je v současnosti (v roce 2000) technicky i politicky nemožná.


Rizika a šance rozvoje

Celý článek vyznívá poměrně technopesimisticky, rizika nad pozitivy budoucího vývoje výrazně převažují. Jediné pozitivní možnosti pan Bednařík vidí v digitalizaci televize a rozhlasu a urychlení a zefektivnění komunikace mezi občany, občanskými organizacemi, podnikovými subjekty a institucemi veřejné správy. Další šance je, že vyšší informovanost a možnost přístupu k informacím přinese vyšší zainteresovanost stran, ať už se jedná o obchod či politická rozhodnutí. Jako rizika pan Bednařík uvádí nutnost vybudování potřebné sítě a vzdělaných odborníků nejen na straně poskytovatelů obsahu, ale také na straně uživatelů. Je nutné umožnit přístup k internetu všem, aby se nebudovaly sociální nerovnosti. Obává se také rizik odosobněné komunikace, a to jak z hlediska možných psychických potíží, tak z hlediska komunikace pouze za osobním prospěchem, rizika zahlcení informacemi, šíření lží, obtížnosti interpretace informací, zveřejňování utajovaných a důvěrných informací, závislosti na užívání technologie, ale i možných nemocí z neznalosti dopadu nových technologií na lidský organismus. Jako hrozbu vidí i konvergenci médií, kde spatřuje riziko v zneužití velkého vlivu vlasníků médií a velkých inzerentů a obtížnou regulaci obsahu internetu.