Počítačová hra
Počítačová hra ( z computer game či video game) je druh softwaru postaveného na interakci mezi jedincem a počítačem. Počítačové hry neslouží pouze pro volnočasové učely. Je možné je využít v oblasti umění, školství. Zrod fenoménu počítačových her začíná v roce 1958 a stejně jako další moderní technologie se denně vyvíjí. Od původního gameboye a video arkád automatu. Při hraní her dochazí oproti filmu či poslechu hudby k vtažení jedince a z pasivního posluchače se stává aktivní hráč, který se zapojuje do děje. V dnešní době je možní počítačové hry hrát na pc, vr, konzole jako ps5 xbox a další. Popularitu počítačových her je možné odůvodnit díky překonání sociálních restrikcí jako je postavení jedince do pozice zloděje, ničitele. Dále se i z rozšířením a vytovřením vlastní sukultury je možno považovat hraní pc her jako druh scoiálního začlenění.
Obsah
Historie počítačových her
Basler ve svě knize Počítačové hry a jejich místo v životě člověka datuje počátek počítačových her [1]do roku 1958, kdy William A. Higenbotham vytvořil hru s názvem Tenis for two. Hra byla spuštěna skrze osciloskopu na kterém simuloval pohyb letícího míčku. Hru bylo možné ovládat pomocí dvou ovladačů. 60- 70. léta 20. století v zahraniční nastává popularita počítačových her díky videoherním automatům. Ty zapříčíní rozmach her a do domácnosti. V roce 1972 vzniká první herní konzole Magnavox Odyssey. Ve stejném roce vznikla i popolurání hra PONG PRO dva hráce. 80. léta hernímu průmyslu přinesla velký rozmach. 1983 vznikla firma Nintendo entertainment syste, jenž později vydala hry jako Super Mario Bros, The legend of zelda, Donkey Kong. S příchodem mobilních telefonů nastává i rozmach hraní her na telefonu. 1980- Pacman 1985- tetris 1989 vznikl legendární game boy pro hraní her na cestách. 19 léta přináší rozšíření osobních počítačů do domácností a s tím i vývoj her. V roce 1993 vzniká první hra s 3D grafikou - Doom. Na základě tét hry vznikl celý subžánr nových her a to tedy z pohledu první osoby. Společně s vývojem lepší grafiky a roz
Rozdělení počítačových her
online ofline šířením interenetu se i počítačové hry začali přesovat do internetového rozhraní. Rokem 200 příchází velký vývoj v oblasti grafiky.
Počítačové hry je možné kategorizovat podle přístupu k internetové síti. Existují online hry, kdy se hráč připojí k síti a nebo offine, kdy hra je většinou single playsr. Hry je možné kategorizovat podle druhu a žánru. Každá kategorie má určité vlastnosti, které vybraný typ definují.
Druhy počítačových her
Rozdělení podle počtu hráčů. - Hry je možno rozdělit na Single player, kdy hráč prochází příběhem sám a interaguje s příběhem. Naopak multiplayer hry jsou většinou pro více hráčů propojené počítačové sítí. Nastává zde buďto ke kooperaci jedinců nebo soutěživosti mezi nimi.
Dále je možné rozělit hry podle přístupnosti.
- Freeware hry - Hráč má možnost získat hru zcela zdarma. Hry jsou často prokládané reklami, jenž jsou zdrojem zisku pro vývojáře.
- Freemium hry jsou označováne hry, kde je hráčům dostupná část nebo demo verze hry. Hráč si za vlastnictví celé hry musí zakoupit hru.
- Premium hry - Za jednorázový poplatek mohou hráči zakoupit celou hru.
- Hry s pediodickými poplatky - Jedná se o typ her, kdy hráč platí za měsíční členství. Jedná se tak většinou o Multiplayerové hry- Příkladem: Word of Warcraft
Single x Multiplayer hry
Žánry počítačových her
Žánr hry je pro většinu uživatelů klíčový.
Akční hry Hlavním úkolem těchto her je zneškodnit protivníka. Hry jsou doplněné poutavým příběhem, kdy za cíl máte splnit ukol. a tím třeba zabít protivníka. přílklad
RPG hry Velice populární druh her v dneční době. Jejich základním úkolem je plnit úkoly a vylepšovat tím svou postavu. Hráči je umožněno doslova cokoliv ve virtuálním světě. Může se pohybovat, chatovat se spoluhráči a pod.
- MMORPG hry (Massively multiplayer on-line role playing game) – word of warcraft
Strategické hry
Adventury
Bojové hry
Logické hry
Vzdělávací hry S rozšířením osobních počítačů bylo pro oslovení jedince žádoucí zařadit počítačové hry do vzdělávání. Tyto hry jsou složitě vytvořeny a musí splnovat veškeré vzděláváací pokyny. Hra by měla být dostatečně zábavná, aby jedince bavila, ale i odborně sestavená, aby předávala vědomosti. Příkladem může posoužit i studie využít tak čas pro prospěch jedince.
Ostatní hry
Odkazy
Reference
- ↑ BASLER, Jaromír a Michal MRÁZEK. Počítačové hry a jejich místo v životě člověka. Olomouc: Univerzita Palackého v Olomouci, 2018. ISBN 978-80-244-5405-4.
Použitá literatura
- BASLER, Jaromír a Michal MRÁZEK. Počítačové hry a jejich místo v životě člověka. Olomouc: Univerzita Palackého v Olomouci, 2018. ISBN 978-80-244-5405-4.
- EGENFELDT-NIELSEN, Simon, Jonas Heide SMITH a Susana Pajares TOSCA. Understanding video games:: the essential introduction. New York: Routledge, 2013.
SORIA, Agustin a Julián MALDONADO. Computer Games: Learning Objectives, Cognitive Performance and Effects on Development. New York: Nova Science Publishers, 2010. ISBN 9781608766581.
Brom C., Šisler V., Slussareff M., Selmbacherová T., Hlávka Z.: You like it, you learn it: affectivity and learning in competitive social role play gaming. International Journal of Computer-Supported Collaborative Learning, 2016, č. • no. 11, s. • p. 313-348. ISSN 1556-1607.
CRAWFORD, Chris. The art of computer game design. 1984.
Související články
- Osobní počítač
- HCI
- Počítačové hry a umění
- Herní studia (Game studies)
- Kultura a umění kódů a dat: software, simulace, vizualizace
Klíčová slova
- Počítačová hra, osobní počítač, HCI, herní studia, software.