Teorie nových sociálních hnutí

Verze z 16. 1. 2015, 13:48, kterou vytvořil Karel.Hanus (diskuse | příspěvky) (→‎Reference)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)

Nová sociální hnutí spadají do období konce 60. a začátku 70. let 20. století. Mezi ně patří především hnutí environmentální, feministická, mírová, etnická a studentská. Jejich hlavní znaky jsou:

  • Ideologie - snaží seorientovat opačným směrem, než jaký se prosazoval v západních industriálních demokraciích. Bojují tedy proti orientaci na bohatství a na materiální blahobyt a snaží se zdůraznit význam kultury, identity a kvality života.
  • Sociální základna - do poloviny 80. let převládal názor, že lidé angažující se v těchto hnutích jsou příslušníky nové střední třídy. Avšak od druhé poloviny 80. let převládá přesvědčení, že sociální báze je třídně nespecifická, neboť příznivci nových sociálních hnutí reagují obvykle na problémy, které se týkají všech vrstev bez rozdílu.
  • Motivace k participaci – lidé se účastní aktivit nových sociálních hnutí, protože cíle těchto hnutí vyjadřují jejich kolektivní potřeby. Většinou se však jedná pouze o potřebu manifestace svého postoje k nějakému společně vnímanému problému.
  • Organizační struktury – jelikož přívrženci těchto hnutí zastávají principy demokracie, otevřenosti a decentralizace, tak v organizační struktuře převažují neformální vztahy, které jsou spíše volné a slabě hierarchizované.
  • Politická strategie – Nová sociální hnutí nechtějí být součástí institucionalizovaného rámce politiky. To jim umožňuje využívat netradiční formy jednání (expresivní akce či protesty).

Existuje více teorií sociálních hnutí, neboť pojem „nová sociální hnutí“ je sám o sobě dost rozmanitý. Nejvýznamější teorie však pochází z Francie, Německa a Itálie.

Sociální hnutí jako zápas o historicitu – Alain Touraine

Alain Touraine je jeden z nejznámějších evropských analytiků sociálních hnutí. S tématem sociálních hnutí je proto možné se setkat v celém jeho díle.

V průběhu 20. století podle něj postupně docházelo ke vzniku nového typu společnosti - společnosti postindustriální. Sociologie by měla na tento vývoj regaovat aktualizací svého pojmového aparátu a nahradit dosavadní základní kategorie (společnost, evoluce, sociální role) novými (historicita, sociální hnutí, subjekt).

Centrálním konfliktem nové společnosti je boj o historicitu, neboli o alternativní model společenského uspořádání. Ten probíhá mezi sociálními hnutími a totalizujícími technoelitami. Alain Touraine umisťuje sociální hnutí do sféry kulturní, jejich cílem proto není revoluce nebo dobytí politické moci, ale především snaha o kulturní změnu, demokratizaci a i o nový životní styl. Ve svých analýzách se hodně zabýval studentským hnutím 60. let 20. století.

Sociální hnutí jako obrana životního světa – Jürgen Habermas

Názory na sociální hnutí se u Jürgena Habermase v průběhu let velice měnily. V šedesátých letech se zastával studentského hnutí. Vkládal do něj velké naděje, neboť se domníval, že právě ono může být hlavním aktérem demokratizace společenského života. Nakonec svůj názor změnil, jelikož mu toto hnutí připadalo spíše totalitní. Nepřestal však věřit ve významnou roli sociálních hnutí obecně.

Mezi soudobými sociálními hnutími rozlišuje především dva proudy:

  • hnutí reprezentováné starou střední třídou s cílem obrany svého statusu či vlastnictví
  • nová sociální hnutí, kterým ve svých analýzách věnoval větší pozornost.

V 1. polovině 80. let 20. století rozlišil dva typy nových sociálních hnutí podle cílů, o něž usilují:

  • emancipaci (sem řadí feministické hnutí)
  • obrana životního světa

Jürgen Habermas ve svých myšlenkách navazoval na Clause Offeho. Byl však hodně kritizován dalšími autory, proto v 80. letech revidoval větší část svých teorií, které se týkaly sociálních hnutí

Sociální hnutí jako politický aktér – Claus Offe

Claus Offe se zajímá o sociální hnutí na makroúrovni a zasazuje je do kontextu vývoje kapitalismu. Říká, že dochází ke krizi kapitalismu, které stát nedokáže zabránit. Samotné krizové potenciály jsou ukryty ve vztazích mezi jednotlivými společenskými subsystémy (politicko-administrativní, ekonomický a normativní). Dochází proto k dezorganizaci celé společnosti.

Dále popisuje sociální strukturu pozdního kapitalismu, která je do určité míry závislá na činnosti politicko-administrativního subsystému. Není tedy dále tvořena pouze ekonomickou sférou. Z toho Offe usuzuje třívrstvý stratifikační model, kde jsou vedle tříd důležité i zájmové a marginální skupiny. Ty se snaží hájit své zájmy především nekonvenčními způsoby a dochází tím i ke vzniku nových sociálních hnutí. Jejich sociální základna je složena z nové střední třídy, staré střední třídy a z tzv. dekomodifikovaných skupin, kam spadají studenti, ženy v domácnosti, nezaměstnaní, důchodci a podobně. Předmětem jejich boje je identita, životní prostředí, zdraví a mnoho dalších. Mezi hodnoty, které sdílí, patří především autonomie a identita.

Sociální hnutí jako prototřída – Klaus Eder

Podle Klause Edera se centrální konflikt dnešní doby odehrává mezi modernizmem a nově se projevujícím postmodernizmem. Jeho předmětem je vztah člověk – kultura. Dochází proto k vytvoření jisté kontrakultury s blízkým vztahem k přírodě, která je v rozporu s technokratickým progresivismem. Kontrakultura existuje teprve ve své zárodečné formě projevující se aktivitami nejrůznějších hnutí, které rozpoutávají veřejné diskuze o nových problémech. Tato hnutí jsou především kulturní a politická. Počátek nových sociálních hnutí spatřuje v environmentálním hnutí, to má za úkol vystřídat dělnické.

Eder také souhlasí s tím, že sociální hnutí jsou třídně nespecifická, ale třídy podle něj přesto nemizí. Neboť dnešní hnutí již nepředstavují třídní konflikt, ale jejich aktivity vedou spíše ke kulturní proměně. Její zakončení spatřuje v dominanci kontrakultury, které bude odpovídat i nová třídní struktura.

Odkazy

Reference

Znebejánek, F. 1997. Sociální hnutí: teorie, koncepce, představitelé. Praha: SLON.

Doporučená literatura

  • Barša, P.; Císař, O. 2004. Levice v postrevoluční době: občanská společnost a nová sociální hnutí v radikální politické teorii 20. století. Brno: CDK.
  • Eder, K. 1985. The New Social Movements: Moral Crusades, Political Pressure Groups, or Social Movements?. Social Research. Vol. 52. No. 4., pp. 869-890.
  • Eder, K. 1993. The New Politics of Class: Social Movements and Cultural Dynamics in Advanced Societies. London, Newbury Park, New Delhi: Sage.
  • Habermas, J. 1976. Zur Rekonstruktion des historischen Materialismus. Frankfurt am Main: Suhrkamp.
  • Habermas, J. 1987. The Theory of Communicativ Action. vol. II. Cambridge: Polity Press.
  • Habermas, J. 2000. Problémy legitimity v pozdním kapitalismu. Praha: Filosofia.
  • Offe, C. 1985. New Social Movement: Challenging the Boundaries of Institutional Politics. Social Research. Vol. 52, No. 4., pp. 817-868.
  • Offe, C. 1989. Challenging the Boundaries of Institutional Politics: Social Movements since the 1960s. In: Maier, Ch. S. Changing Boundaries of the Political: Essays on the Evolving Balance between the State and Society, Public and Private in Europe. Cambridge: Cambridge University Press.
  • Offe, c. 1990. Reflections on the Institutional Self-transformation of Movement Politics: A Tentative Stage Model. In: Dalton, R.; Kuechler, M. (eds.). Challenging Political Order. Cambridge: Cambridge University Press.
  • Marada, R. 2003. Kultura protestu a politizace každodennosti. Brno: CDK.
  • Rucht, D. (ed.). 1991. Research on Social Movement: The State of the Art in Western Europe and the USA. Boulder: Westview Press.
  • Touraine, A. 1971. The Post-Industrial Society: Tomorrow's Social History: Classes, Conflicts and Culture in the Programmed Society. New York: Random House.
  • Touraine, A. 1981. The Voice and the Eye: An Analysis of Social Movements. Cambridge: Cambridge University Press.
  • Touraine, A. 1988. The Return of the Actor. Minneapollis: University of Minnesotas Press.
  • Touraine, A. 1995. Critique of Modernity. Oxford: Blackwell.
  • Znebejánek, F. 1997. Sociální hnutí: teorie, koncepce, představitelé. Praha: SLON.

Související články