Uživatel:Katerina.Chrtova
Obsah
Youtbe
YouTube je největší internetový server pro sdílení videosouborů. Založili jej v únoru roku 2005 zaměstnanci PayPalu Chad Hurley, Steve Chen a Jawed Karim. V roce 2006 byl YouTube zakoupen společností Googe.
Videa
Primárně byla zaměřená na videa nahrávána uživateli a poskytnuta pro zhlédnutí ostatními. YouTube postupem času umožnilo zdarma sdílet nejrůznější videa, komentovat je nebo hodnotit. Například pokud se chtěla budoucí skupina zviditelnit, dávala své videa právě na YouTube kde je mohl každý vidět. Podobně se postupem času začínali objevovat nejrůznější dokumenty, amatérská filmová videa, video-blogy apod.
Od roku 2009 má YouTube i české rozhraní. Byla tak spuštěná 25. služba Google v pořadí. Google kromě českého překladu serveru přinesl také spolupráci s místními partnery. V říjnu 2015 byla spuštěna placená verze YouTube nazvaná www.youtuberad.com, umožňující vypnout reklamy u videí a zhlédnout obsah navíc.
Hledat video na YouTube můžeme dvěma způsoby. Jednak na YouTube samotném, přímo na stránce www.youtube.com, nebo pomocí Google Video. Výsledky jsou podobné u obuch webech. Abychom mohli nahrát dané video, musíme mít na YouTube založen účet, kde vyplníme základní údaje, poté můžeme nahrát vlastní video které je omezeno určitou velikostí a určitými pravidly které musí splňovat. Pro pouhé vyhledání a následní prohlížení videí nepotřebujeme mít zřízený účet.
Přímo na YouTube nalezneme textové pole, kde lze zadat název nebo heslo které nás zajímá. Výsledky jsou k dispozici podle data přidání, počtu zhlédnutí a hodnocení, můžeme si toto pořadí sami změnit. Po kliknutí na dané video se dostaneme na další stránku. Zde máme základní ovládací prvky jako přehrát, pauza a podobné. Pod videem nalezneme možnost ohodnocení nebo komentáře. Po pravé straně vedle videa vidíme další videa, které mají spojitost s videem, co jsme si zobrazili. Vedle hodnocení jsou další odkazy. Pomocí prvního odkazu si video uložíte do oblíbených, čímž si ho můžete později znovu vyhledat a pustit. Pokud toto video je vytvořeno na určitém kanálu, máte možnost odebírat tyto videa, a vždy když vyjde nové video tak se vám zobrazí jako první.
YouTuběři
V souvislosti s rostoucí popularitou YouTube se vynořuje i fenomén tak zvaných YouTuberů. Jedná se o tvůrce obsahu (videí), kteří kolem sebe budují komunitu svých fanoušků. YouTubeři nejsou klasickými celospolečenskými celebritami, ale pro svou cílovou skupinu mívají větší důležitost než celebrity z tradičních médií.[7] Je to proto, že se mohou prosadit jedině, když produkují vlastní obsah a pouze když vstupují do interakce s fanoušky. YouTubeři se také zapojují do marketingu. Vystupují na vlastních festivalech (např. Utubering), společenských akcích (např. Zlatý Slavík) mají agentury, které je zastupují. Začínají s nimi spolupracovat také orgány státní správy, které chtějí komunikovat s mladou generací.
YouTubeři dostávají za jejich počet odběratelů tvz. Play Button.
==Seznam play buttonů==:
- Silver Play Button (Stříbrný Play Button) – dostávají ho za získání 100 000 odběratelů
- Golden Play Button (Zlatý Play Button) – dostávají ho za 1 000 000 odběratelů
- Diamond Play Button (Diamantový Play Button) – dostávají ho za 10 000 000 odběratelů
- Ruby Play Button (Rubínový Play Button) – dostávají ho za 50 000 000 odběratelů
Natáčení videoklipů webovou kamerou
Video můžeme natočit různými způsoby. Máme-li velký rozpočet, můžeme se pustit do profesionálního natáčení, s kompletním osvětlením, ozvučením, profesionální kamerou atd. Jestliže máme malý rozpočet k natočení videa nám stačí webová kamera s mikrofonem, kterou připojíme pomocí USB portu. Webové kamery umí zachytávat obraz i zvuk přímo na pevný disk počítače,obyčejně ve formátu avi. Webové kamery dokáží také streamovat video po Internetu. Mohou se hodit i tehdy když chceme nahrávat video z kamery přímo na server YouTube.
Webové kamery jsou nejčastěji používány při tvorbě videoblogů nebo vlogů. Videoblog si můžeme představit jako videoverzi textového blogu. Vlog je jednoduše řečeno zkrácenina video logu, tedy blogu, který využívá místo textu a fotografií video formát. Tyto video logy nejsou typicky jednorázová záležitost, jedná se spíše o webové seriály na pokračování. Můžeme také nahrávat reportáže s cest, reakce na aktuální problémy ve společnosti nebo reakce zákazníků.
Další vlastnost webových kamer je ta, že pořízené videoklipy můžeme snadno nahrát na YouTube. Video natočené webovou kamerou můžete uložit jako standardní videosoubor a poté nahrát na daný server.
Založení vlastního kanálu na Youtube
Na YouTube si můžeme založit domovskou stránku tzv. kanál, který zobrazuje všechny naše nahraný videa, podobá se televiznímu kanálu kde se nachází všechny naše programy. Jakmile nahrajeme své první video YouTube automatický vytvoří kanál, kde si všichni mohou prohlédnout nahrané klipy. Diváci mohou navštěvovat přímo stránku vašeho kanálu, dozvědět se o vás víc nebo se s vámi přímo spojit. Divák se na váš kanál dostane klepnutím na jméno společnosti. Stránka kanálu je teda něco na způsob vašeho profilu, měli by jste ji tedy upravit tak aby odpovídala vaší image.
Youtube má možnost také nabídnout další nástroje. K dispozici je spousta aplikací externích vývojářů. Tyto nástroje nalezneme na stránce:www.youtube.com/dev
Odkazy
1. https://cs.wikipedia.org/wiki/YouTube#YouTube.C5.99i
Použitá literatura
1. [1]
2.Chybná citace: Chybí ukončovací </ref>
k tagu <ref>
3672-0. Dostupné také z: http://aleph.nkp.cz/F/M44UBURKL1JJ3YIVUMMN7J4YL2P7RRL9N88D58AQJPXBXJNNT2-34416?func=full-set-set</ref>
3. [2]
- ↑ JIŘÍ, Iskra. Google: Tipy a návody pro vyhledávání Gmail, YouTube, Earth a další aplikace. Brno: Computer Press, 2008, 231 s. ISBN 978-80-251-1833-7. Dostupné také z: http://aleph.nkp.cz/F/4HSMEPDXN9MCGG6CF8UACUKTK9HR3FLYYEMLMA2QF98V498FMP-19855?func=full-set-set
- ↑ DAN, Oliver. 500 Internet: Pět set rad,tipů a technik. Praha: Slovart, 2008, 127 s. ISBN 978-80-7391-148-5. Dostupné také z: http://aleph.nkp.cz/F/FC449CMHDRQCE4U3PAVGVQL6T2FY49PMB2LM97THUSDNGDBCHB-38729?func=full-set-set