HathiTrust
HathiTrust (HDTL) je digitální knihovna, jež ke konci prosince 2017 obsahovala 16,004,604 digitálních dokumentů. Hlavním cílem HDTL je podpora výzkumu, studia a všeobecného blaha pomocí sběru, organizace, ochrany a sdílení informací a znalostí (jejich záznamů). V HathiTrust je více než 120 členů a členství je otevřeno pro instituce z celého světa.
Obsah
Historie
Činnost HathiTrust byla zahájena v říjnu 2008. Tento projekt byl vytvořen univerzitami takzvané Big Ten Academic Alliance (BTAA), Chicagské university, Kalifornské univerzity a Virginské univerzity.
V logu partnerství HathiTrust je slon. Ten odkazuje i k samotnému slovu Hathi, vyslovováno hah – tee, které v hindu znamená slon, zvíře tradičně spojováno s dlouhodobou pamětí.
Předpokladem vzniku byl projekt Googlu – Google Books. Společnost Google ve svém projektu nezahrnovala cíle knihoven, přístup uživatelů k informacím a dokumentům, ale její služba byla spíše komerčního rázu.
Funkce
Projekty
Cíle
- „Budování spolehlivého digitálního repozitáře, který obsahuje digitalizované dokumenty z fondů členských institucí (které tento archiv spoluvlastní a podílejí se na jeho správě).
- Rozšiřování přístupu k těmto dokumentům, v co největším možném souladu s potřebami členských institucí. Zároveň je cílem co možná v největším měřítku zpřístupňovat dokumenty uživatelům s handicapem, který jim neumožňuje nebo výrazně znesnadňuje používat tištěné dokumenty.
- Vývoj infrastruktury pro ukládání, zpřístupňování a další procesy zahrnující digitální dokumenty, která by byla jednak dostupná (co se týče všech možných zdrojů), jednak přínosná pro uživatele. Toto řešení by zároveň mělo zahrnovat podporu různých formátů digitálních dokumentů.
- Zajištění dlouhodobé archivace všech dokumentů, které jsou obsaženy v HTDL.
- Zlepšování kooperativní strategie všech členských knihoven pro správu a uchovávání tištěných fondů, čímž dojde ke snižování nákladů na výše uvedené.
- Vytvoření a udržování podpůrných služeb, které budou umožňovat používat HTDL a vyhledávat v ní.
- Vytvoření technického rámce, který umožňuje jak centralizovaný, tak distribuovaný vývoj nástrojů a služeb.
- Udržení partnerství HathiTrust v nekomerční sféře a zároveň definování služeb, ze kterých budou mít prospěch členské instituce
Odkazy
Zdroj
Článek je založen na diplomové práci KŘÍŽOVÁ, Jana. Digitální knihovna HathiTrust, její funkce a služby. Praha, 2017. 87 s., příloha CD. Diplomová práce. Univerzita Karlova v Praze, Filozofická fakulta, Ústav informačních studií a knihovnictví. Vedoucí diplomové práce Mgr. Adéla Jarolímková, Ph.D.
Reference
- HathiTrust [online]. USA: HathiTrust, 2008 [cit. 2017-12-27]. Dostupné z: https://www.hathitrust.org/
Použitá literatura
- HathiTrust [online]. USA: HathiTrust, 2008 [cit. 2017-12-27]. Dostupné z: https://www.hathitrust.org/
- KŘÍŽOVÁ, Jana. Digitální knihovna HathiTrust, její funkce a služby. Praha, 2017,Id práce: 147849
Externí odkazy
Klíčová slova
digitální knihovna, partnerství HathiTrust