Základní pojmy v kryptologii
Jedná se o stručný soupis základních pojmů, se kterými by se zájemci o kryptologii mohli v tomto oboru setkat.
Obsah
- 1 Kryptologie
- 2 Šifrovací systém
- 3 Šifrování/Zašifrování
- 4 Šifrový text
- 5 Otevřený text
- 6 Abeceda/znak otevřeného textu
- 7 Šifrová abeceda
- 8 Klamač
- 9 Bigram, Trigram…
- 10 Mezinárodní abeceda
- 11 Dešifrování x luštění
- 12 Šifry a kódy
- 13 Klíč, klíčový prostor, klíčové hospodářství
- 14 Symterické šifrovací systémy
- 15 Asymetrické šifrovací systémy
- 16 Elektronický podpis
- 17 Odkazy
Kryptologie
Kryptologie, obecně "věda o šifrách", se skládá ze dvou částí - kryptografie a kryptoanalýzy. Počátky kryptologie sahají až do roku 1900 př.n.l., kdy staří Egypťané používali pro zápis citlivých dat atypické hieroglyfy. O rozvoj v oblasti šifrování se postarali především staří Řekové, zvláště vojevůdce Aeneus Tacticus či historik Plútarchos, který zdokumentoval vznik prvního transpozičního šifrovacího systému.
- Kryptografie - Kryptografie se zabývá vytvářením šifrovacích klíčů - za pomoci matematických metod (nejčastěji algoritmů) - napomáhajících při luštění šifer.
- Kryptoanalýza - Kryptoanalýza je opakem kryptografie. Zkoumá kryptografické systémy a snaží se ze šifrovaného textu získat text otevřený.
Šifrovací systém
Šifrovací systém či kryptografický systém je takový systém, který pozmění text na zašifrovanou zprávu tak, aby ji byla schopna přečíst jen strana vysílací a přijímací.
Šifrování/Zašifrování
Šifrování znamená, že použijeme jakýkoliv šifrovací systém na zprávu či informaci a učiníme jí nečitelnou. Osoba provádějící šifrování se nazývá šifrant, též šifrér.
Šifrový text
Šifrový text je jednoduše zašifrovaná zpráva/informace.
Otevřený text
Otevřený text je text původní předtím, než jej někdo zašifroval.
Abeceda/znak otevřeného textu
Abecedou/znakem v otevřeném textu je míněno jakékoliv písmeno, interpunkce, číslice, které se v otevřeném textu mohou vyskytovat. Posloupnosti po sobě následujících znaků říkáme řetězec. Jeho délku určuje počet znaků, které řetězec obsahuje.
Šifrová abeceda
Šifrová abeceda nebo-li šifrové znaky smí být tvořeny abecedou otevřeného textu, ale také mimo jiné obrazci. Znaky této abecedy tvoří skupiny, řetězce. Zvykem je zapisovat šifrové znaky do skupin po pěti šifrových znacích.
Klamač
Klamač je znak, který nemá žádný podstatný význam v otevřené abecedě, při dešifrování se obvykle vynechává. Vkládá se do textu pro větší zabezpečení šifry a zvýšení odolnosti.
Bigram, Trigram…
Bigram označuje libovolnou dvojici sousedních písmen v textu (např. ST). Trigram je naopak trojice po sobě jdoucích písmen (např. STR). Polygram je naopak tvořený neurčitý počtem po sobě následujících písmen.
Mezinárodní abeceda
Mezinárodní abeceda je tvořena 26 písmeny bez diakritiky. Zapisují se jimi otevřené texty, které byly šifrovány. Jedná se o následující znaky: A, B, C, D, E, F, G, H, I, J, K, L, M, N, O, P, Q, R, S, T, U, V, W, X, Y, Z
Dešifrování x luštění
Tyto dvě definice neznamenají jedno a to samé, ačkoliv mají společný cíl – získat z šifrovaného textu znovu text otevřený. Dešifrovat může jen ten, kdo má dostatek informací k převedení šifrované zprávy do otevřené informace. Luštění se věnuje kryptoanalytik, který usiluje o získání informace z šifrované zprávy, aniž by znal šifrovací systém či klíč.
Šifry a kódy
Šifra nebo šifrovací systém jsou využívány pro zakrytí obsahu zprávy před nepovolanou stranou. Kód nemá za cíl zprávu utajit, ale pozměnit ji tak, aby mohla být dále zpracována nějakým technickým prostředkem. Mezi známé kódy patří například ASCII kód či Morseova abeceda.
Klíč, klíčový prostor, klíčové hospodářství
Klíč je hodnota šifrového systému, který lze měnit a má značný vliv na výsledný šifrový text. Klíčový prostor je jen počet různých klíčů. Často je využívají luštitelé. Pakliže ví, jaký byl použit systém na šifru, hledá správné řešení v otestování všech klíčů. Tento postup se nazývá útok hrubou silou. Klíčovým hospodářstvím pak označujeme domluvu na používání klíčů, jejich distribuci, uplatnění atd.
Symterické šifrovací systémy
Symetrický šifrovací systém je takový systém, kde je klíč pro šifrování a dešifrování stejný. Tento klíč také označujeme jako symetrický tajný klíč/ tajný klíč.
Asymetrické šifrovací systémy
Asymetrický šifrovací systém využívá dvou rozdílných klíčů – veřejného a soukromého. Veřejný klíč slouží k zašifrování otevřeného textu a klíč soukromý pak k jeho dešifrování.
Elektronický podpis
Elektronický podpis je transformovaný otevřený text, který smí provést jen vlastník soukromého klíče. Cílem tohoto podpisu není zakrytí zprávy, ale zajištění průkaznosti toho, že obsah otevřeného textu nebyl nijak změněn a že ho vytvořila konkrétní osoba pracující s veřejným i soukromým klíčem.
Odkazy
Reference
JANEČEK, Jiří. Rozluštěná tajemství. 2. vyd. Praha: XYZ, 2008. ISBN 978-80-86864-96-9
VONDRUŠKA, Pavel. Kryptologie, šifrování a tajná písma. 1. vyd. Praha: Albatros, 2006, 340 s. ISBN 8000018888.
JANEČEK, Jiří. Odhalená tajemství šifrovacích klíčů minulosti. 1. vyd. Praha: Naše vojsko, 1994. ISBN 80-206-0462-6.
Související články
- Vládou ovládaná kryptologie
- Studium softwaru a teorie kódu
- Asymetrické šifrování
- Základní rozdělení kryptologie
- Moderní použití kryptologie
Klíčová slova
Kryptologie, kryptografie, kryptoanalýza, šifrovací systémy, asymetrické šifrovací systémy, symetrické šifrovací systémy