Fons Trompenaars
Bibliografie
Fons, celým jménem Alfonsus Trompenaars, se narodil v roce 1953 v Amsterdamu v Nizozemsku. Muž mnoha profesí. Holandsko-francouzský teoretik, konzultant managementu a autor v oblasti mezikulturní komunikace. Je známý především pro rozvoj modelu dimenzí národní kultury.
V roce 1979 získal magisterský titul v oboru ekonomie Vrije Universiteit v Amsterdamu a o čtyři roky později, v roce 1983, vystudoval doktorát na Pensylvánské univerzitě. Jeho práce nesla název The Organization of Meaning and the Meaning of Organization. Při studiích začínal Fons Trompenaars rozvíjet i svou kariéru. V roce 1981 pracoval na personálním oddělení pro klasifikaci pracovních míst a rozvoj managementu u Royal Dutch Shell. V roce 1989 ve spolupráci s Charlesem Hampden-Turnerem založil a řídil konzultační firmu Centre for International Business Studies, která pracovala pro takové společnosti jako British Petrol nebo IBM. V roce 1998 byla firma odkoupena společností KPMG a přejmenována podle jmen vlastníků na Trompenaarse Hampden-Turner.
Získal řadu ocenění. V roce 1991 obdržel od American Society for Training and Development (ASTD) cenu International Professional Practice Area. Navíc v roce 1999 ho Business magazine umístil mezi pět nejlepších konzultantů v oblasti managementu vedle Michaela Portera, Toma Peterse a Edwarda de Bono. V roce 2011 byl zvolen mezi 20 nejvlivnějších vědců v žebříčku HR magazínu. V loňském roce, 2015, se opět umístil v žebříčku 50 nejvýznamnějších žijících vědců v oblasti managementu.
V současné době Fons Trompenaars zastává následující pozice. Spoluředitel Servant-Leadership Centre for Research and Education (SLCRE) na Vrije Universiteit v Amsterdamu. Člen poradního sboru Webster University v Leidenu. Poradce v centru pro transkulturální studia v Singapuru. Mezinárodní ředitel International Society for Organisational Development. Člen fakulty na Global Institute for Leadership Development (GILD) a porodce při udělování své vlastní ceny.
Dimenze národní kultury podle Fonse Trompenaarse
Fons Trompenaars v roce 1993 zjednodušil výše uvedené členění Kluckhohna a Strodtbecka na tři skupiny problémů: vztah k lidem, vztah k přírodě a vztah k času. V rámci těchto tří kategorií identifikoval celkem sedm dimenzí národní kultury, jejichž obsah se významně promítá v manažerské praxi.
Prvních pět Trompenaarsových dimenzí národní kultury se týká vztahu k jiným lidem. Jsou jimi:
- universalismus versus partikularismus
- kolektivismus versus individualismus
- neutralita versus emocionalita
- specifičnost versus difuznost
- orientace na přisuzování versus orientace na dosahování
Šestá dimenze, kterou autor nazval „orientace na minulost, přítomnost či budoucnost“, se týká vztahu k času.
Sedmá dimenze vztahu k prostředí (k přírodě a okolí). Trompenaars tuto poslední dimenzi označil jako „interní orientace versus externí orientace“, a to na základě psychologického konceptu „místo kontroly“ (angl. locus of control).
Univerzalismus/partikularismus
Chování univerzalistických kultur je založeno na pevně zakotvených pravidlech a normách. Jsou vždy dodržovány. Existuje pouze jedna dohodnutá pravda. Důležité jsou dohodnuté smlouvy, ostatní vztahy jsou vedlejší. Naopak partukularisté jsou orientováni na přátelství a osobní vztahy, pro které jsou schopni pravidla porušit. Existuje více pohledů na pravdu a realitu. Smlouvy jsou upravovány důvěryhodnou osobou. Obchody jsou založeny na vztazích a dobrý vztah znamená více než smlouva.
Individualismus/kolektivismus
Individualisti se orientují pouze na sebe sama. Jejich rozhodování je individuální a při vyjednávání rozhodují zástupci na místě. Objektem řízení je jedinec, nikoliv skupina. Naopak v kolektivismu je hlavním skupina. Řízení je orientováno na skupinu, jejím prostřednictvím je ovlivňován jedinec. Za veškerou odpovědnost, rozhodování a úspěšnost výkonu odpovídá celá skupina.
Neutralita/emocionalita
Neutrální kultury emoce ukrývají a potlačují, i když čas od času je nečekaně projeví. Jejich projev je monotónní. Příslušníci emocionality naopak odhalují své myšlenky a pocity. Emoce projevují přirozeně a vehementně. Vyjadřování bývá dramatické.
Specifičnost/difuznost
Příslušníci specifických kultur bývají přímí, věcní a účeloví. Projev je přesný, strohý, určitý a transparentní. Jsou předem dány morální zásady. Manažeři oddělují pracovní vztahy od jiných druhů vztahů. Vedení podřízených je charakteristické precizními a detailními instrukcemi. Management je realizací cílů a naplňováním standardů. Difuzní příslušníci jsou nepřímý a bezcílní. Morálka je pro ně vysoce situační. Osobní a obchodní záležitosti se vzájemně prostupují. Management je průběžným procesem, zaměřeným na neustálé zdokonalování.
Orientace na přisuzování / orientace na dosahování
Týkají se toho, jak je v příslušných kulturách získáván status. V orientaci na přisuzování je status přisuzován v souvislosti s věkem, společenským původem, vzděláním, apod. V orientaci na dosahování je status odvozen ze znalostí člověka a jeho výsledků.
Orientace na minulost, přítomnost či budoucnost
Příslušníci připisují časovým směrům různou váhu. V minulosti se zdůrazňuje původ rodiny, národa. Respekt je prokazován předkům, předchůdcům, zakladatelům a starším lidem. Poohlíží se na historii a tradici. V přítomnosti jsou důležité aktuální činnosti. V budoucnosti nadšeně plánují. Hovoří se o vyhlídkách, potenciálu, aspiracích a budoucím úspěchu. Středem zájmu je mládí a jeho možnosti.
Interní orientace / externí orientace
Interní příslušníci se snaží ovlivňovat a kontrolovat prostředí kolem sebe. Jsou zaměřeni na sebe a na svou organizaci a ke svému okolí se chovají dominantně, až agresivně. Externí příslušníci chtějí žít v harmonii s přírodou a okolím. Jsou ochotni ke kompromisům.
Publikační profil
1997 - Riding The Waves of Culture: Understanding Diversity in Global Business s Charlesem Hampden-Turnere,
2004 - Business Across Cultures (Culture for Business Series) s Peterem Woolliamsem
2004 - Managing People Across Cultures (Culture for Business Series) s Charlesem Hampden-Turnerem
2012 - Cross-cultural management textbook: Lessons from the world leading experts, Introduction by Edgar H. Schein s Charlesem Hampden-Turnerem, Meredith Belbin
Odkazy
FONS TROMPENAARS. Wikipedia, the free encyklopedia [online]. 2015-11-05 [cit. 2015-12-30]. Dostupné z: https://en.wikipedia.org/wiki/Fons_Trompenaars
BUSINESSINFO.CZ. Organizační kultura a národní kultura. BusinessInfo.cz [online e-portál]. 2010-12-22 [cit. 2015-12-30]. Dostupné z: http://www.businessinfo.cz/cs/clanky/organizacni-kultura-a-narodni-kultura-7699.html