KV 34
V hrobce KV 34 byl pohřben panovník 18.dynastie Thutmose III..
Hrobka Thutmose III. byla objevena Victorem Loretem roku 1898.[1]
Vchod do hrobky se nachází na severní straně a pohřební komora je orientovaná na východ. Podobně jako u všech hrobek počátku Nové říše je její osa zakřivená.[2]
Narozdíl od hrobek předchozích králů, jejichž vchody bývaly umístěny na úpatí skalního masivu, vchod do hrobky tohoto panovníka byl vytesán vyosko do skalní stěny, čímž byl vchod méně nápadný a přístup k hrobce značně ztížen.[3]
Pohřební komora má tvar kartuše, který se poprvé objevuje již v hrobkách Thutmose I. a Thutmose II.. Její strop podpírají dva sloupy a byl zde nalezen křemencový sarkofág, pozoruhodná pozoruhodná je ale především výzdoba - celá pohřební komora byla vyzdobena přepisem a překresbou texty Amduatu a Litanií na Rea - tento text se posléze objevuje až za 19.dynastie v hrobce Sethiho I. (KV 17).[4] Texty byly ovšem kvůli prostorovým omezením různě přeskupeny, kresby zjednodušeny do náčrtků a na zaznamenání byla použita především černá a červená, celá výzdoba tedy působí jako monumentální papyrus. Oproti bohaté výzdobě pohřební komory zůstaly chodby a schodiště nevyzdobeny.[2]
Ve čtyřech postranních místnostech byly uloženy obětiny, dochovalo se několik fragmentů dřevěných soch.
Mumie tohoto panovníka byla nalezena roku 1881 ve skrýši v Dér el-Bahrí, zahalená v textilii, popsané opět texty Litanie na Rea.
Reference
Literatura
Bard, Kathryn A. (ed.) 1999 : "Encyclopedia of the Archaeology of Ancient Egypt", Routledge, London.
Falck, M. von 2006 : Text- und Bildprogramm ägyptischer Särge und Sarkophage der 18. Dynastie: Genese und Weiterleben. Studien zur Altägyptischen Kultur 34, 125-140.
Hornung, Erik, Christian E. Loeben, Adam Lowe, and Andre B. Wiese 2005. Immortal Pharaoh: the tomb of Thutmose III. Translated by Michael Wolfson. Madrid; Basel: Antikenmuseum.
Mynářová, J. 2009 : Nová říše - zlatý věk egyptských králů, In: Maříková Vlčková a kol. : Hroby, hrobky a pohřebiště starých Egypťanů. Praha.
Richter , B. 2008 :The amduat and its relationship to the architecture of early 18th Dynasty royal burial chambers. Journal of the American Research Center in Egypt 44, 73-104.
Roehrig, C. H. 2006 :The building activities of Thutmose III in the Valley of the Kings. In Cline, Eric H. and David O'Connor (eds), Thutmose III: a new biography, 238-259. Ann Arbor: University of Michigan Press.
Weeks, K. R. : 2002 "Údolí králů: hrobky a zádušní chrámy západních Théb", vyd. 1. Čestlice: Rebo Productions.