Pojišťovací prameny

Prameny institucionálního původu, vzniklé za účelem pojištění práv právnických či fyzických osob, zvláště práv majetkových, pozemkových.

Pozemkové knihy

Navazují na gruntovní knihy, evidují vlastnická a jiná věcná práva. Zákonem č. 95/1871 (Obecný zákon o pozemkových knihách) byly zavedeny pro veškeré soukromoprávní nemovitosti. Vedeny u jednotlivých okresních soudů, ve vybraných případech u krajských soudů v Praze, Brně a Olomouci.
Pozemkové knihy mají charakter reálných knih (jednotlivé složky sepsány podle nemovitostí). Dělí se na:

1. hlavní kniha - vedena pro každé katastrální území zvlášť, skládala se z jednotlivých složek určených k zápisu knihovních těles
2. sbírka listin - obsahuje doprovodné písemnosti (kupní, svatební smlouvy, testamenty), vedena u krajských soudů společně pro všechny hlavní knihy
3. mapa pozemkové knihy
4. pomocné rejstříky

Každá nemovitost (knihovní těleso) má samostatnou složku, obsahující

1. list podstaty - seznam stavebních a pozemkových parcel, práva spojená s nemovitostí
2. list vlastnictví - uvádí vlastníka nemovitostí
3. list závad - obsahuje věcná práva váznoucí na knihovním tělese (dluhy, záruky, hypotéky)

Roku 1964 byly pozemkové knihy nahrazeny evidencí nemovitostí.

Horní (báňské) knihy

Vedeny pro pozemky sloužící důlnímu podnikání. Evidovaly se v nich propůjčené dolové míry, přebytky, pomocná díla, denní míry, revírní štoly, stavby sloužící k důlnímu provozu. Dále se do nich zapisovala oprávnění těžit a zřizovat pomocná díla související s těžbou.
Horní knihy byly zřízeny zák. 146/1854 a zrušeny zák. č. 41/1957 Sb.
Vedením horních knih byly pověřeny horní soudy (pracoviště horních soudů v Chebu, Plzni, Kutné Hoře a Olomouci).
Části horních knih:

1. hlavní knihy - obsahovaly list podstaty (tj. horní oprávnění, případně stavby na zemském povrchu), list vlastnictví a list závad
2. sbírka listin

Vodní knihy

Obsahují právní nároky na užívání vody a práva vztahující se na vodní toky.

Železniční knihy

Vedeny pro pozemky využívané k železniční dopravě. Obsahují soupis všech pozemků železnice sloužící k veřejné dopravě. Každá trať nebo její ucelená část se zaznamenávala jako samostatné knihovní těleso v jedné složce.
Knihy vznikly na základě zákona 70/1874.
Části železničních knih:

1. hlavní knihy - list železniční podstaty, list vlastnictví, list závad
2. sbírka listin
3. mapa železniční knihy
4. pomocné rejstříky

Odkazy

Studijní literatura

Jan RUMBA, České katastry od 11. do 21. století, Praha 2007.
František LOŠAN, O mapě knihy pozemkové v korunních zemích mocnářství Rakouského, kde knihy pozemkové nově jsou založeny. Úvaha a spolu praktický výklad vzhledu ku knihám pozemkovým. Tábor 1885.
Karel VEITH, Knihy železniční a řízení za účelem vyhledávání pozemků železničních u soudů okresních se vzorci žádostí, usnesení a zápisů knihovních, ku praktické potřebě soudů, advokátů, notářů atd., Praha 1913.

Zdroj

Text byl převzat z původních internetových skript Katedry archivnictví a PVH vzniklých v rámci projektu OPPA (http://pvh.ff.cuni.cz/index_OPPA.htm).